Mariaus Jonučio ir Vytauto Tomaševičiaus jungtinė paroda „Central Park“ Danijoje (2011 m.)

„Minioje“. Dydis 120 x 115 cm, akrilas ant drobės. PARDUOTAS

2011 m. lapkričio 5 d. Ikasto mieste (Danija), meno galerijoje „ArtEfactum“ buvo atidaryta Mariaus Jonučio skulptūrų ir Vytauto Tomaševičiaus tapybos paroda bendru pavadinimu „Central Park“. Spalvotos žaismingos medinės gėlių skulptūros, apsuptos meditatyvine, monochromiška tapyba, susijungia į vieną prasminę visumą.

„Tiesiog drožiu gėles tokias, kokios jos yra gamtoje… visiškai netransformuodamas, tik kiek padidindamas. Na, o išdažau taip kaip man patinka, sukurdamas įvairias nuotaikas bei charakterius. Taipogi pridedu žmogavabalių ar žmogapaukščių… Kad kiek sušildytų atmosferą… Norėčiau, kad tai būtų oazė tarp plastmasinės-silikoninės civilizacijos, pinigais grįstos kasdienybės, depresijos ir ateities baimės. Norėjau pavaizduoti buvimo kartu stebuklą gamtoje. Taip gimė spalvotas medinis parkas“, – pasakojo menininkas Marius Jonutis.

Vytautą Tomaševičių domina žmogaus veiklos ženklai gamtoje.

„Nedaugelis esame turėję galimybę pabuvoti laukiniame, necivilizuotame krašte. Miesto gausmas vis primena apie supančią civilizaciją. Esu miesto vaikas – taigi ir norėjau pavaizduoti meilę miestui bei miesto pulsavimą vaikštant gamtoje. Tokį jausmą, kai eini mišku ir pro tankmę pradeda šviestis pirmųjų namų siluetai ar tiesiog intuityviai jauti, kad už kito kalnelio driekiasi asfaltuotas kelias. Kaip vizualiai pavaizduoti šį jausmą? Tapytus peizažus išskaidžiau pikseliais – tarsi nekokybiškoje skaitmeninėje fotografijoje – ar tai būtų miško laukymė, ar laužo liepsna. Mašinos siluetas žolėje, metalinės tvoros gabalas ant kalno – viskas rodo, kad civilizacija yra netoliese. Šios mažos smulkmenos man be galo informatyvios ir įdomios. Šiuos kūrinius taipogi papildo mano tapyti emocionalūs žmonių veidai, suteikiantys visumai naują prasmę bei kontekstą“, – sako tapytojas Vytautas Tomaševičius.

Ekspozicijos vidury – parkas, ant sienų kabo paveikslai. Tai tarsi riba, rodanti, kad miestas šalia; ir tikrai, – išėję iš galerijos pakliūname į patį Ikasto miesto centrą.

Abu menininkai rengia parodas Danijoje jau 10 metų ir yra gerai pažįstami vietos meno gerbėjams.

M. Jonutis 1990 m. baigė grafikos specialybę Vilniaus dailės akademijoje. Debiutuodamas meninėje avanscenoje, jis atkreipė žiūrovų dėmesį ypatingai spalvingais, dekoratyviais lakštais, kurie Lietuvos meniniame kontekste išsiskyrė neįprastu pasaulėvaizdžio vitališkumu. Novatoriška prigimtis skatino dailininką plėsti tradicinių raiškos priemonių arsenalą, neapsiriboti lakšto erdve. Tad jis ėmė kurti medinius pano, širmas, lentynėles, kur ankšta sukurtųjų „pasaulėlių“ erdvė įgijo trečiąją dimensiją. M. Jonučio darbuose savitai persipina liaudies skulptūrėlių, medinių žaislų, marionečių tradicijos, praturtintos raiškiais grafiniais nei tapybiniais akcentais. Jo kūrinių pasaulis subtiliai balansuoja ant vaikystės reminiscencijų ir mitologinio pasaulėvaizdžio ribos.

M. Jonutis – originalios manieros, savitos stilistikos menininkas; ne taip svarbu, kokiai konkrečiai sričiai – skulptūrai, mažajai plastikai, pano ar grafikai – priskirsime jo kūrinius. Svarbiausias yra emocinis fonas, sklindantis iš visų jo kūrinių, – mažorinis ir teigiantis gyvenimą, kurį autorius nuolatos tveria iš naujo – skaptuodamas, raižydamas, tapydamas ar spalvindamas ir rašydamas. 2008 metais Marius Jonutis debiutavo kaip rašytojas, išleidęs knygą „Mėlyna žalia“, kurioje jo trumpi eilėraštukai – tarsi tapybos darbai: pilni ryškių vaizdų, spalvų ir netikėtų rakursų, meilės ir gyvenimo džiaugsmo. M. Jonutis taip pat yra iliustravęs keletą V. V. Landsbergio knygų: „Rudnosiuko istorijos“, „Obuolių pasakos“ ir „Žuveliukas“.

Dailininkas V. Tomaševičius gyvena ir kuria Vilniuje. 1998 m. baigė scenografijos specialybę Vilniaus dailės akademijoje. Dalyvavo tarptautiniuose filmų projektuose, kūrė dekoracijas Wernerio Herzogo filmui „Nenugalimas“ (Invincible). Vėliau atsidėjo tapybai. Šiuo metu dailininkas bendradarbiauja su galerijomis „VanLoon en Simons“ (Olandija), anksčiau ir su galerija „Galleri Svanlunda“ (Malmė, Švedija). Dalyvavo parodose Danijoje, Švedijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Italijoje, Čekijoje, Japonijoje, Rusijoje. V. Tomaševičius yra Pirmosios Baltijos bienalės (Sankt Peterburgas, 2008 m.) laureatas. Jau kurį laiką Danijos parodiniame gyvenime dalyvaujantis dailininkas yra suformavęs nemažą savo kūrybos gerbėjų ratą. Jo darbų galima aptikti ne vieno žymaus danų meno kolekcininko rinkiniuose.

V. Tomaševičiaus kūriniai ypač vertinami dėl originalios autoriaus technikos. Ją galima pavadinti tapybos ir grafikos sinteze. Ant kruopščiai ištapyto vaizdo spaudžiamas monochrominis piešinys. Vėliau šis piešinys dalinai nuvalomas, atidengiant paslėptą apatinį tapybos sluoksnį. Skirtinguose paveiksluose tapybos ir atspaudo santykis kinta, kartais jie tiesiog paliekami konkuruoti. Tokiu būdu kiekviename kūrinyje esama paslapties. Realaus pragmatiškumo ir abstraktaus atsitiktinumo dermė formuoja savitą realybę, kuri yra išskirtinis V. Tomaševičiaus paveikslų bruožas. Jo darbai – lengvai dekoratyvūs, svajingi ir daugiasluoksniai. Šiandieninė V. Tomaševičiaus kūryba – tai originali ir individuali grafikos ir tapybos jungtis.

Šaltinis: www.voruta.lt