V. Tomaševičius: nuostabi tapytojo kasdienybė (2016 m.)

© A. Jacovskytės nuotr.

2016 m. liepos 29 dieną uostamiesčio „Baroti“ galerijoje buvo atidaryta pastaraisiais metais Vytauto Tomaševičiaus sukurtų tapybos darbų paroda „Nuostabios kasdienybės atspindžiai“.

Parodos autorius – vidurinės kartos lietuvių tapytojas, surengęs daugiau nei 10 asmeninių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jis bendradarbiauja su Olandijos, Danijos ir Švedijos galerijomis, tad menininko darbus dažniau galima pamatyti ten, o ne gimtinėje.

„Baroti“ galerijoje atidaromos parodos pavadinimas iš karto pasako beveik viską. Dailininkas kūrybos objektu renkasi savo paties kasdienybę, siūlydamas joje įžvelgti tai, kuo verta žavėtis, stebėtis ir mėgautis.

„Iš pirmo žvilgsnio ta kasdienybė neatrodo kuo nors nepaprasta. Kasdieniai ritualai – neskubūs pasivaikščiojimai, kelis kartus per metus – kelionės prie jūros, žaidimai su augintiniais, kasryt matomi dirbtuvės koridorių vaizdai… Regis, nieko stulbinamo, nieko įsimintino“, – teigė menotyrininkė Jurgita Ludavičienė.

„Die Ostalgie“. Dydis 100 x 140 cm. Akrilas, anglinis pieštukas, grafitas ant drobės. Reguliari studijos kaina – 2000 EUR.

Tačiau kaip tik šiame paprastume ir slypi tos kasdienybės vertė. V. Tomaševičius iš savo aplinkos ištrauktus „kadrus“ atkuria ne tiesiogiai, mechaniškai perteikdamas tai, ką mato aplinkui. „Kasdienybė jam yra lyg impulsas atsirasti vaizdui, papasakoti istoriją. Vis dėlto ir pasakojimas nėra pats svarbiausias. Autoriui vienodai svarbus ir motyvas, ir istorija, ir technika“, – teigė menotyrininkė.

Technika mišri – akrilas, tempera, aliejiniai dažai arba grafitas ant dažais padengtos drobės. Menininkas subtiliai ir lengvais prisilietimais atkuria atpažįstamą realistinį vaizdą, jo pernelyg nedetalizuodamas: Palangos parkas, matomas keliskart per metus, parodų salės interjeras, į koridorių išstumti nenaudojami baldai, siena su paveikslais – viso to tarsi turėtų užtekti paveikslo atsiradimui.

„Galerijos atspindžiai“. Dydis 180 x 150 cm. Akrilas, aliejus ant drobės. Reguliari studijos kaina 4200 EUR.

Tačiau V. Tomaševičius įveda trečiąjį – grafinį komponentą, savotišką „triksterį“, kuris suardo atpažįstamą pasakojimo giją. „Tai ryškus linijomis atvaizduotas žmogaus siluetas, grafiniai ornamentai, padengiantys žmogaus kūną, žodžiu tai, ko nesitikėjai, nelaukei ir ko dabar jau neįmanoma nepamatyti. Šie ryškūs elementai paveikslo plokštumai suteikia gelmės, o istorijai – netikėtų posūkių“, – teigė J. Ludavičienė.

Ryškios linijos piešia šokėjo ar atleto figūras, susiveja į kamuolį tarsi susiraizgiusių minčių tumulą. Trapus fonas ir aštrus grafinis elementas sudaro ne tik vizualinį, bet ir prasminį kontrastą. Kasdienybėje visuomet yra vietos netikėtumui – gal čia apie tai?

„Menininkas audžia kailį būsimam Nacionalinės premijos laureatui per kalėdinį kultūrininkų pasisėdėjimą“. Dydis 70 x 60 cm. Akrilas, aliejus ant drobės. Reguliari studijos kaina – 850 EUR.

Bet kuriuo atveju, V. Tomaševičius savo kasdiene aplinka ir savo įprastais ritualais nesibodi, jų nesišalina ir nenori nuo jų pabėgti. Priešingai – kasdienybė jam atrodo nuostabi. Įprasti vaizdai, žinomas maršrutas, saugumo jausmas – visa tai leidžia autoriui žaisti paradoksais, ironizuoti, dekoruoti ir kitaip transformuoti matomus vaizdus ir patiriamus jausmus.

Akimirkos trapumas, tradicijos atšvaitas, įsigilinimas į motyvą, minties spontaniškumas ir staigus ironijos blyksnis – tokie V. Tomaševičiaus tapytos ir realios kasdienybės komponentai.

Skaitykite daugiau: www.delfi.lt